Bike-S wystartował. Wszyscy na rowery!

10 Sie

W końcu, po wielu miesiącach oczekiwania, wystartował Szczeciński Rower Miejski, nazwany Bike-S. Szczecinianie od razu tłumnie ruszyli do stacji, co sprawiło, że w pierwszym dniu funkcjonowania, jeden rower wypożyczany był średnio pięć razy.

Rower miejski w Szczecinie powstał w ramach tak zwanego Budżetu Obywatelskiego. Projekt ten zajął w nim wówczas drugie miejsce, przegrywając tylko z modernizacją Stawu Brodowskiego przy ulicy Wilczej. Teraz w końcu marzenie szczecinian ziściło się. W ramach systemu powstały 32 stacje (ostatecznie będzie ich 33, ponieważ ciągle ustalana jest lokalizacja stacji w pobliżu nowej Filharmonii Szczecińskiej) rozlokowane po całym centrum Szczecina.

Aby skorzystać z przejażdżki rowerem trzeba zarejestrować się w systemie na stronie internetowej bikes-srm.pl i przelać na konto użytkownika minimum 20 złotych na opłaty z tytułu korzystania z Bike-S. Zostanie nam wtedy przesłany specjalny login oraz hasło, dzięki któremu będziemy mogli wypożyczyć rower w każdej z dostępnych stacji. Do dyspozycji szczecinian oddano 338 rowerów.

Pierwsze dwadzieścia minut wypożyczenia roweru jest zupełnie bezpłatne. Pozwala to na swobodne i darmowe przejechanie z jednego do drugiego punktu w śródmieściu. Opłata za użytkowanie roweru do 60 minut wynosi 1 zł. 120 minut to już 3 zł, 180 minut – 5 zł, a więcej – 7 złotych.

Szczecińskie rowery posiadają trzy przerzutki umożliwiające swobodne dostosowanie biegów do jazdy. Są też wyposażone w dzwonek, gumowy kosz na wszelkie bagaże oraz regulowane siodełko. W pierwszych dniach korzystania z rowerów, zgłoszonych zostało dość dużo usterek i awarii. Miejmy jednak nadzieję, że będą one sukcesywnie eliminowane i wkrótce problem zostanie maksymalnie zminimalizowany.

Po reakcji mieszkańców widać, że taki rodzaj transportu jest przez nich naprawdę wyczekiwany i mile widziany. Sprzyja temu również fakt utworzenia nowych pasów rowerowych. Już zostały one wymalowane na ulicy Piłsudskiego oraz Jagiellońskiej, a wkrótce pojawią się także na alei Piastow od ronda Szyrockiego aż do placu Szarych Szeregów (pozwoli to np. na swobodny przejazd trasami rowerowymi z Gumieniec aż na plac Rodła) oraz na Rayskiego od placu Grunwaldzkiego aż alei Wyzwolenia, gdzie dostępna jest już infrastruktura rowerowa przy ulicy Malczewskiego.

bike-s