E-papieros zakazany w środkach komunikacji miejskiej

Czy e-papieros będzie zakazany w środkach komunikacji miejskiej? Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie przygotował projekt uchwały dotyczący kategorycznego zakazu używania e-papierosów w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej.

E-papieros

Ostateczna decyzja na temat zakazu używania elektronicznych papierosów w szczecińskiej komunikacji miejskiej, zostanie podjęta na jednej z najbliższych wrześniowych sesji rady miasta. Jeżeli radni zagłosują za przyjęciem uchwały, to jeszcze w tym roku za „palenie” elektronicznego papierosa w środku komunikacji miejskiej będzie groziła taka sama kara jak za palenie analogowego papierosa, czyli do 500 zł.

Czym jest więc e-papieros? W praktyce inhalatorem do którego wlewa się liquid będący mieszaniną wody, gliceryny i przede wszystkim glikolu propylenowego, którego dodaje się do leków, żywności i kosmetyków. Substancją wyjątkowo szkodliwą zawartą w płynie jest jedynie minimalna zawartość nikotyny (maks. 2%).

Jednak opinie na temat szkodliwości elektronicznych papierosów są bardzo podzielone. Z badań medycznych przeprowadzonych na pacjencie, który został poddany inhalacji aerozolem podobnym do tego, który wydziela e-papieros wynika, że substancje zawarte w liquidach osiadają na osobach z otoczenia i utrzymują się przez kilka godzin. Z kolei Instytut Pracy i Zdrowia Środowiskowego w swoich badaniach utrzymuję, że e-papieros jest mniej szkodliwy od tego tradycyjnego a zawartość nikotyny i substancji rakotwórczych w wypuszczanym dymie jest pięć razy mniejsza. Warto dodać, że zapachowa bądź bezwonna para wodna jest o wiele bardziej przyjemna i mniej drażniąca od zapachu palącego się tytoniu. Co nie zmienia faktu, że zażywana w każdej postaci nikotyna jest szkodliwą i uzależniającą substancją. Zagadką pozostaje do końca nieznany skład wszystkich substancji chemicznych zawartych w liquidach, które najczęściej pochodzą z Chin. Co za tym idzie, nie ma żadnej kontroli nad ich producentami. Nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tej kwestii i nie wiadomo do końca jak e-palenie wpływa na samych użytkowników bądź osoby znajdujące się w otoczeniu.

Projekt wszedł w życie w innych polskich miastach m.in w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi, gdzie zakaz używania e-papierosów dotyczy nie tylko komunikacji miejskiej, ale także przystanków tramwajowych i autobusowych. Efektem uchwalonego przez miasta zakazu są alarmy i skargi napływające od pasażerów. Jak będzie w Szczecinie? Przekonamy się we wrześniu.