Ice Bucket Challenge w Szczecinie

10 Sie

Ice Bucket Challenge – to akcja społeczna, polegająca na oblaniu się lodowatą wodą i zamieszczeniu filmiku z nagraniem w sieci. Celem akcji jest wsparcie finansowe fundacji działających na rzecz chorych ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

Ice Bucket Challenge to idiotyczna akcja czy szlachetny cel? Osoba, która obleje się wodą, dobrowolnie wpłaca kwotę na konto organizacji wspierającej chorych. Dzięki mediom społecznościowym pojawia się szereg filmików na których uczestnicy akcji wylewają na siebie wiadra z wodą. Po czym nominują trzy kolejne osoby do wykonania zadania w ciągu 24 godzin. Jeżeli nominowany nie wykona zadania, powinien zasilić konto fundacji działającej na rzecz osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne. Akcja narodziła się w USA i obiegła już cały świat. Wśród osób, które wzięły udział w akcji można znaleźć m in. sportowców, celebrytów, polityków i ludzi dobrej woli.

Stwardnienie zanikowe boczne to bardzo szybko postępująca choroba neurologiczna. Osoby cierpiące na tą chorobę w początkowej fazie mają uszkodzone obwodowe włókna nerwowe co prowadzi do niedowładu i zaniku mięśni. Porażenie obejmuję wszystkie mięśnie. Śmierć następuje zwykle w ciągu trzech, pięciu lat od wystąpienia objawów. W ostatnim jej etapie dochodzi do zatrzymania pracy mięśni odpowiadających za oddychanie.

Do akcji Ice Bucket Challenge przyłączył się także Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wraz ze swoimi zastępcami Krzysztofem Soską i Bogdanem Jaroszewiczem. Splash w wykonaniu przedstawicieli władz miasta miał miejsce na kąpielisku Arkonka 26 sierpnia. Do wykonania zadania przedstawiciele władz Szczecina nominowali m in. kierowce rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, wioślarza Marka Kolbowicza, prezesa Pogoni Szczecin Jarosława Mroczka i dyrektora turnieju Pekao Szczecin Open Krzysztofa Bobalę. Udział w tej globalnej akcji wzięło już wielu szczecinian. Wymienić należałoby Małgorzatę Jacynę-Witt, piłkarzy szczecińskiej Pogoni, lokalnych dziennikarzy, członków Szczecińskiej Ligi Superbohaterów czy marszałka województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

W ciągu 9 dni działająca od 20 lat Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie zebrała ponad 13 tys. zł. Szczecińska wersja Ice Bucket Challenge różni się nieco od tej globalnej, bowiem datki przekazywane są na rzecz fundacji wspierających chorych z rozmaitymi schorzeniami.