Jednokierunkowa ulica Jagiellońska już otwarta dla ruchu

Jak informuje na swojej stronie Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM), od poniedziałku 18 sierpnia wdrożono nowe zasady ruchu na ulicy Jagiellońskiej w Szczecinie na odcinku od Placu Lotników do alei Wojska Polskiego. Od tego tygodnia samochody mogą poruszać się nią tylko od strony Wojska Polskiego. Kierowcy mają od teraz do dyspozycji pas o szerokości 3,25 metra.

Został również wytyczony kontrpas dla rowerów w kierunku przeciwnym do jazdy rowerów oraz nowe miejsca parkingowe, które teraz znajdują się wyłącznie na ulicy, a nie na chodnikach. Po jednej stronie ulicy kierowcy mogą parkować skośnie pod kątem 60 stopni, natomiast po drugiej równolegle, częściowo na jezdni, częściowo na chodniku. W sumie do dyspozycji jest 147 normalnych miejsc parkingowych, 4 miejsca dla niepełnosprawnych, trzy parkingi dla zaopatrzeniowców oraz nowość, tak zwane parkingi „Kiss & Ride” („Cmoknij i Jedź), na których postój dozwolony jest przez nie więcej niż minutę. W efekcie zmian powstał również przystanek autobusowy dla nowej linii 86, która kursować będzie na trasie Plac Rodła – Osiedle Kaliny. Znajduje się on na Placu Zamenhofa. Nowa linia kursować będzie od 25 sierpnia. Dodatkowo, w całym kwartale ulic: Wojska Polskiego, Jagiellońska, Piłsudskiego, Obrońców Stalingradu, Jana Pawła Drugiego została wprowadzona strefa ograniczenia prędkości do 30 km/h.

Celem wszystkich tych zmian jest uspokojenie ruchu w obrębach tych ulic oraz zwiększenie bezpieczeństwa pieszych w centrum, które, szczególnie w obrębie ulicy Jagiellońskiej, było dotychczas na niskim poziomie.

Źródło: zditm.szczecin.pl