Mieszkania i Kredyty Szczecin

20 Lis

Mieszkania i kredyty w Szczecinie

 

29 dużych inwestycji mieszkaniowych realizowanych jest w Szczecinie. Do tego dochodzą mniejsze – osiedla składające się z kilku domów wolnostojących lub w zabudowie bliźniaczej. Pojedyncze domy budują również osoby prywatne z myślą o ich późniejszej sprzedaży.

 

Kupujący decydują

 

Podaż nieruchomości jest więc duża. Kupujący mają w czym wybierać. W przeciwieństwie do okresu boomu budowlanego z lat 2007-2008 rynek jest po stronie kupującego, a nie sprzedającego.

 

Warto jednak dodać, że atrakcyjne mieszkania nie czekają długo na chętnych. Dlatego też pomimo faktu, że boom na rynku mieszkań mamy za sobą, nie oznacza to, że kupujący zawsze i wszędzie mogą liczyć na duże rabaty przy negocjacji cen. Dużo łatwiej jest rozmawiać z deweloperem, kiedy chcemy kupić dom lub większe mieszkanie.

 

Tani kredyt

Dodatkowo historycznie niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów hipotecznych. WIBOR – podstawowa stopa procentowa, na której banki opierają oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi obecnie 1,72%. Jeszcze 3 lata temu wynosiła ponad 5%.

 

To wszystko sprawia, że od każdych 100.000 pożyczki na 30 lat kredytobiorca zapłaci ratę około 450 złotych. 3 lata temu było to 630 złotych. Jeżeli chodzi kredyty Szczecin pasuje się w środku stawki.

Przeciętny kredyt hipoteczny to około 220-230 tys. złotych. Rata takiego kredytu dziś to około 1.000 zł.

 

Mieszkanie dla Młodych

 

Dodatkowym bodźcem do zakupu mieszkania jest program Mieszkanie dla Młodych. Od początku funkcjonowania Programu MDM wypłacono 32.000 kredytów hipotecznych z dopłatami.

 

Dofinansowanie „załatwia” większość wymaganego wkładu własnego, który wynosi 10% ceny mieszkania, a od 2016 będzie wynosił 15%.

Poza tym kredyt w Szczecinie dzięki MDM może być niższy, pomniejszony o dopłatę. Dzięki temu kredytobiorca zyskuje dwa argumenty.

Z jednej strony nie musi oszczędzać, żeby samemu zgromadzić wymagany wkład własny z drugie zaś zaciąga mniejszy kredyt.

Mniejszy kredyt to mniejsze koszty: niższa prowizja, ubezpieczenie do kredytu a przede wszystkim mniejsze odsetki, które odda bankowi.