Urząd Pocztowy nr 1 w Szczecinie

10 Sie

Urząd Pocztowy nr 1 w Szczecinie usytuowany jest w centrum miasta przy Alei Niepodległości, neogotycki gmach powstał w latach 1901-1905, do dnia dzisiejszego przetrwał w niezmienionej formie, autorem projektu był architekt Hintze.

Swoim bogactwem architektonicznym nawiązuję do stylu północnego gotyku ceglanego co charakterystyczne jest dla budownictwa regiony Pomorza Zachodniego. Monumentalny, masywny gmach budynku został wybudowany na planie prostokąta, układ jego skrzydeł tworzy dwa wewnętrzne dziedzińce do których od frontowej części prowadzą dwa bogato zdobione portale nad którymi widnieją rozety w kształcie rozwiniętego kwiatu. Pod bogato zdobionymi portalami, przez bramy wjeżdżały niegdyś tramwaje pocztowe, świadczą o tym zachowane do dzisiaj szyny pochodzące z 1919 roku. Dzięki temu rozwiązaniu transport przesyłek pomiędzy największymi urzędami pocztowymi a Dworcem Głównym był bardziej sprawny.

Urząd Pocztowy nr 1 w Szczecinie
Urząd Pocztowy nr 1 w Szczecinie

Na uwagę zasługują strzeliste szczyty budowli o prostokątnych kształtach i licznych bogatych zdobieniach, znajdujących się na jego całej powierzchni. Motyw przewodni ozdobników to rośliny. Fasada budynku została zwieńczona narożną wieżą o stożkowym zakończeniu. Gmach pierwotnie przeznaczony był na potrzeby Pruskiej Poczty Królewskiej, wybudowany został gdyż dotychczasowy główny budynek pocztowy (przy ulicy Dworcowej) stał się za mały wobec rosnących potrzeb, m.in. rozwoju telegrafu. W sąsiedztwie budynku znajduję się Brama Portowa i neobarokowy Pałac Ziemstwa Pomorskiego wzniesiony dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego (gmach Banku PKO). Obecnie w neogotyckim budynku mieści się Urząd Pocztowy nr 1 w Szczecinie a także siedziba Dyrekcji Okręgu Poczty i Dyrekcji Okręgu Telekomunikacji Polskiej. Przed gmachem rosną cztery dęby szypułkowe (Quercus robur). W 1993 roku obiekt został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, jest jednym z dwóch zachowanych budynków ściśle związanych z architekturą pocztową. W Szczecinie znajduje się duża liczba zabytków. Obecnie w mieście objętych ochroną prawną jest ok. 200 obiektów, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.