USA chce wzmocnić bazę NATO w Szczecinie

10 Sie

Według ekspertów z USA baza NATO w Szczecinie powinna być podstawą do wzmocnienia wschodniej flanki. Sądzą, że baza powinna być gotowa do podjęcia sił szybkiego reagowania.

Według ekspertki Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) z USA sytuacja między Rosją a Ukrainą to oczywista wojna i trzeba powziąć odpowiednie środki, by się zabezpieczyć. Do tego celu przyjęty powinien zostać plan „Readiness Action Plan”. Elementem tego planu będzie wzmocnienie bazy NATO znajdującej się w Szczecinie. Stacjonuje tu już Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, którego formacje stacjonują na terenie Polski, Niemiec oraz Danii. Baza jest jedynym ośrodkiem na terenie po byłym Układzie Warszawskim.

Głównym celem wzmocnienia bazy, według ekspertki z USA, jest umożliwienie szybkiego i płynnego przepływu na szkolenia, szczególnie sił szybkiego reagowania. Dodaje ona, że w Szczecinie przeprowadzane byłyby ćwiczenia grup, które w razie wojny stanowiłyby absolutny trzon działań militarnych. Do Szczecina ma zostać przemieszczony sprzęt militarny na zasadzie transportu rotacyjnego.

USA- Baza nato w Szczecinie

Nowe działania nie są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo w przypadku inwazji Rosji, ale mają mają ustanowić stały model aktywności dla członków Sojuszu NATO w Polsce. USA i NATO planują zwiększyć bezpieczeństwo swoich członków we wschodniej Europie poprzez wzmocnienie istniejących sił szybkiego reagowania oraz utworzenie w jej szeregach, tzw. szpicy, której reakcja będzie przyspieszona nawet do kilku godzin.

Jak podkreśla Kathleen Hick, wiceszefowa CSIS z USA, NATO nie chce iść na wojnę z Rosją. Spodziewa się jednak reakcji Władimira Putina po wzmocnieniu baz we wschodniej części Europy przez NATO.